Plan wesela. Agenda dnia uroczystości i jej przygotowanie.
Kilkugodzinna uroczystość weselna mija w zawrotnym tempie, a jej przygotowanie zajmuje mnóstwo czasu. Każdy akcent musi być dopięty na ostatni guzik. Właśnie dlatego, aby niczego nie zapomnieć i ograniczyć stres, warto przegotować harmonogram wesela odpowiednio wcześnie.
Dzień zaślubin to jeden z najważniejszych dni i chociaż Para Młoda czeka na niego i odlicza dni, to jednak niesie ze sobą sporą dawkę stresu. Istnieje wiele spraw, które w umiejętny sposób należy zorganizować i zsynchronizować ze sobą w jedną kilkugodzinną całość. Pewne punkty dnia są obowiązkowe, takie jak pierwszy taniec, tort czy oczepiny. Para Młoda chce uatrakcyjnić ten dzień niespodziankami, więc trzeba wszystkie punkty poukładać, tak aby zapanował ład i aby goście weselni nie przegapili żadnego ważnego momentu.

Wedding Planner ułoży plan dnia uroczystości.
Plan dnia zawiera najważniejsze punkty, ułożone chronologicznie. Powinien rozpoczynać się od godzin zaślubin i określenia jego miejsca, jeżeli miejsce zaślubin jest inne niż miejsce zabawy weselnej.
Kolejne punkty to wejście młodych małżonków na salę weselną, godziny podania dań, atrakcje weselne jak tort, pierwszy taniec, podziękowania dla rodziców i kończąc na zakończeniu pracy orkiestry lub DJ-a.
Ważne jest, żeby plan dnia zawierał tylko najistotniejsze punkty, uwzględniając nazwę wydarzenia oraz przybliżoną godzinę. Sam harmonogram może stanowić element dekoracji. Może być spójną, wydrukowaną częścią papeterii, umieszczony na stołach, tak aby każdy z gości mógł się z nim zapoznać lub może również umieszczony zostać na sztaludze przy wejściu obok tablicy powitalnej dla gości.
Układanie wcześniej przez Was chronologiczny plan dnia, ułatwi Wam wychwycenie ewentualnych braków, lub nałożenia się godzinowo atrakcji ślubnych. To ważne, aby odpowiednio wcześnie wszystko uporządkować. To również ważne dla podwykonawców. Jeżeli współpracujecie z wedding plannerką, to powinna ona ułożyć agendę dla pozostałych wykonawców, aby maksymalnie zsynchronizować pracę wszystkich. Przy współpracy z konsultantem ślubnym, z pewnością możecie liczyć na jego maksymalne wsparcie i przygotowanie opracowań dla Was i wykonawców. To Wasze zdanie jest najważniejsze i Wasza wizja dnia ślubu. Wedding plannerka w jasny i czytelny sposób poukłada je w chronologicznym porządku.
Przedstaw Wasz plan dnia najważniejszym osobom: świadkom i podwykonawcom.
Osobami, którym warto przedstawić plan dnia wesela, są świadkowie. Świadkowie często wiedzą o niespodziankach rodziców lub przyjaciół i mogą pomóc w zapanowaniu nad porządkiem😊
Gościom bardzo pomoże wiedza, np: rozpoczęcie pracy fotobudki lub przybliżona godzina podania tortu, czy Waszego pierwszego tańca. Być może bardzo im zależy, żeby właśnie któryś z punktów nie został przeoczony i dzięki rozpisce, będzie mógł się nim cieszyć.
Osoby starsze lub rodzice z dziećmi szczególnie docenią to, że będą mogli zaplanować np. drzemkę maluszka lub karmienie w czasie pomiędzy atrakcjami, nie tracąc fajnych momentów.
Jeżeli macie wśród gości rodziny z dziećmi i zaplanowane atrakcje dla najmłodszych, wskażcie im miejsce i godziny dodatkowych atrakcji dla nich. Najmłodsi weselnicy są w centrum uwagi rodziców i to do nich dopasowują zabawę na weselu.
Agenda weselna, tak jak plan stołów powinien być widoczny dla gości, czy to w formie tablicy przed wejściem na salę, czy jako drukowane karty na stole.
Plan stołów i harmonogram wesela mogą pojawić się przed wejściem na salę weselną lub bezpośrednio na stole, tak aby każdy z gości miał do niego wgląd.
Kooperacja Sali weselnej i zespołu.
Kooperacja Sali weselnej i zespołu. Obsługa Sali powinna mieć informację o przebiegu przyjęcia. Podczas trwającego seta tanecznego, nie powinien wyjść serwis z posiłkami, tym bardziej ciepła kolacja.
Mając ustalone godziny wydawania posiłków, pomiędzy nimi można rozplanować atrakcje weselne, zabawy i sety taneczne. Pamiętajcie, że goście powinni mieć również chwilę na spokojne zjedzenie posiłku. Nie wypada w ciągu trwania posiłku wywoływać gości np. na pokaz tańca z ogniem.
Jeżeli na Sali macie wedding plannerkę, obsługa Sali weselnej i zespół, zwraca się z ewentualnymi pytaniami o wydawanie posiłków i trwanie setu tanecznego właśnie do niej/niego. Wy jako Para Młoda, możecie być spokojni, że każdy punkt programu zostanie w odpowiednim czasie zrealizowany.
Zespół gra ogromną rolę w prowadzeniu przyjęcia weselnego. Jeżeli wcześniej wręczycie im plan dnia lub ustalicie z nimi ważne dla Was punkty, to zespół będzie zapraszał gości na nadchodzące wydarzenia.
Przykładowy plan dnia.
Mam nadzieję, że artykuł ten uświadomił Wam, że scenariusz dnia będzie bardzo pomocny. Jako Para Młoda możecie cieszyć się spokojną zabawą z najbliższymi, a wykonawcy będą wiedzieli w którym momencie spodziewać się kolejnych punktów programu.
Dzień zaślubin i zabawa weselna, to logistyczna organizacja. Jeżeli potrzebujecie wsparcia w jej przygotowaniu, warto pomyśleć o konsultancie ślubnym, który doradzi, zarekomenduje wykonawców, zaplanuje cały dzień i zapewni Wam tym samym Święty spokój.
Przykładowy plan dnia:
- 13:00 – uroczystość zaślubin
- 14:30 – Powitanie na Sali
- 15:00 – uroczysty obiad
- 16:15 – pierwszy taniec
- 16:30 – sety taneczne
- 19:00 – pierwsza kolacja
- 20:45 – tort
- 21:00 – sety taneczne
- 22:00 – druga kolacja
- 22:30 – pokaz tańca z ogniami
- 23:15 – Podziękowania dla rodziców
- 00:00 – oczepiny
- 00:30 – trzecia kolacja
- 01:00 – sety taneczne
- 04:00 – zespół stop.
Niech wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik…:)