Dokumenty niezbędne do uroczystości
Zanim przystąpicie do zawarcia związku małżeńskiego, należy dokonać formalności. Żeby do uroczystości mogło dojść, należy skompletować, złożyć i otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty.
Można zawrzeć różne formy ślubu i do każdego należy się formalnie przygotować.

Ślub cywilny
Po pierwsze udajcie się do Urzędu Stanu Cywilnego. Polskie prawo stanowi, iż zawarcie związku małżeńskiego, uznawane jest wtedy, kiedy zostanie zawarte w Urzędowy sposób. Sam ślub kościelny nie posiada znamion prawnych.
Ślub cywilny stanowi, iż związek dwojga ludzi posiada pewne podstawy prawne, np. dziedziczenie oraz wspólność majątkową, o ile małżonkowie nie postanowią inaczej.
Na początku należy wybrać datę w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ponownie będziecie musieli odwiedzić Urząd Stanu Cywilnego, aby dopełnić formalności. Tutaj niezbędny Wam będzie zapewne dowód osobisty!
Niezbędne dokumenty to:
- protokół,
- skrócony akt urodzenia,
- zapłata urzędowa i jej potwierdzenie,
- dokument o braku przeciwskazań do małżeństwa, to w przypadku osób po rozwodzie, lub wdowców,
- jeżeli któreś z Was jest cudzoziemcem, to akt urodzenia oraz dokument o braku przeciwskazań, musi zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.
Ślub kościelny
Ślub konkordatowy, to jeden z najczęściej wybieranych ślubów przez Pary Młode, które chcą zawrzeć ślub kościelny z mocą prawną ślubu Cywilnego.
W tym przypadku należy dostarczyć dokumenty wskazane przy ślubie cywilnym i kościelnym łącznie. Dużym ułatwieniem natomiast jest fakt, że można przystąpić do ceremonii za jednym razem, a przekazanie dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego pozostaje po stronie parafii, w której ślub się odbył.
Uroczystość zaślubin odbywa się w kościele.
Niezbędne dokumenty:
- dowód osobisty,
- zaświadczenie o bierzmowaniu,
- metryka chrztu ( nie starsza niż 3 miesiące).
- należy spisać protokół przedślubny,
- potwierdzenie uczęszczania na nauki przedmałżeńskie,
- jeżeli wybierzcie parafię poza Waszymi rejonami, to do wybranego kościoła należy dostarczyć licencję, aby uroczystość mogła się odbyć,
- zaświadczenie o odbyciu spowiedzi przedślubnej.